اردوی آموزشی-زیارتی طلاب پایه دوم و سوم

با توجه به شیوع کرونا در شهر مقدس قم و دستور مدیریت محترم حوزه­ها بر تعطیلی مدارس علمیه قم، مدرسه علمیه فاطمی تصمیم به برگزاری اردوی آموزشی برای طلاب پایه دوم و سوم در شهر مقدس مشهد کردند.

کم بودن اثر آموزشی در کنار اینکه طلاب از محیط معنوی حوزه دور بوده و در فضای مجازی امکان کار تربیتی نیز وجود ندارد از جمله اسباب برگزاری این اردو بوده است.

این اردو با رعایت نکات بهداشتی و با حضور بیست نفر از طلاب پایه دوم و سوم، در جوار حرم مطهر امام رضا _علیه­السلام_ برگزار شد.

طلاب در تاریخ بیستم آبان با قطار از قم حرکت کرده و به مدت 25 روز در مشهد مقدس و در نزدیکی حرم امام رضا _علیه­السلام_ ساکن شدند. برای حفظ فاصله اجتماعی و سلامت طلاب، در یک حوزه علمیه با ظرفیت بیش از صد مستقر شدند و در هر اتاق سه الی چهار نفر ساکن شدند.

همچنین پنج نفر از اساتید و معاونت پژوهش مدرسه نیز در اردو شرکت داشتند که دو نفر از اساتید، به صورت مداوم در کنار طلاب حضور داشته و پیگیر امور تحصیلی و غیرتحصیلی آن­ها بودند.

برنامه آموزشی

کلاس­ها

برنامه­ریزی شد تا طلاب، سیوطی، مغنی و منطق را تا ابتدای محدوده ترم اول بخوانند. با توجه به اینکه مقداری از این محدوده را در مهرماه خواندند، تصمیم بر این شد که هر روز سه کلاس چهار کلاس برگزار شود.

برای رعایت دستورات بهداشتی، طلاب پایه سوم به دو کلاس تقسیم شدند و در کلاس مغنی شرکت کردند. طلاب پایه دو نیز دو گروه شده و یک گروه در کلاس منطق و گروه دیگر در کلاس نحو حاضر شدند.

مباحثه

با توجه به ضرورت مباحثه در سیر آموزش، نیم ساعت قبل از هرکلاس در نظر گرفته شد که طلاب بدون مباحثه در کلاس حاضر نشوند. اساتید بر مباحثات نظارت داشته و در صورت وجود اشکال، رفع اشکال کرده و مطلب را توضیح می­دادند.

مطالعه

با توجه به ضرورت صرف زیاد برای تثبیت مطالب ، دو ساعت مطالعه الزامی در کنار وقت آزاد و اوقات فراغت در نظر گرفته شد تا طلاب به مطالعه و نوشتن تکالیف خود بپردازند.

امتحان

جهت ارزیابی طلاب و بررسی نقاط ضعف و قوت آن­ها، سه امتحان هفتگی در این مدت برگزار شد.

تهذیب

اقدام اصلی و اساسی معاونت تهذیب، برنامه­ریزی برای زیارت روزانه طلاب بوده که _الحمدلله_ با توجه به نزدیکی به حرم مطهر، طلاب حداقل دو وعده از نمازها را در حرم مطهر خوانده و به زیارت پرداخته­اند. همچنین نیم ساعت قبل از اذان صبح بیدار و به اقامه نافله شب مشغول می­شدند.

در کنار زیارت و برای ارتقای سطح معنوی طلاب و استفاده بیشتر، درس اخلاق و بیان آداب طلبگی به صورات روزانه (نیم ساعت در روز) برگزار شد و حجت الاسلام­والمسلمین توکلی به بیان نکات اخلاقی و آداب پرداختند.

هیات هفتگی، روایتگری و جلسات روضه از دیگر برنامه­ها برای ارتقای سطح معنوی طلاب بوده است.

پشتیبانی

با توجه به شرایط کرونا و برای حفظ سلامت طلاب، غذا با کیفیت مناسب و از آشپزخانه قابل اعتماد تهیه و توزیع شد. علاوه بر وعده­های غذایی، دو میان وعده نیز برنامه­ریزی شد که از طلاب با میوه یا بیسکوییت و… پذیرایی به عمل می­آمد.

تهیه دمنوش­های مناسب برای تقویت سیستم بدنی طلاب و پیشگیری از بیماری از دیگر اقدامات صورت گرفته توسط پشتیبانی اردو بوده است.

برنامه­های تفریحی

با توجه به تعطیلی مراکز تفریحی به دلیل شیوع کرونا، پشتیبانی اردو برای حفظ روحیه و نشاط طلاب، اقدام به طراحی بازی­های مختلف در محیط حسینیه کرد. لذا روزانه و در وقت مشخص، طلاب به بازی­هایی مانند: ادابازی، والیبال نشسته، وسطی، هفت­سنگ، مافیا و… مشغول می­شدند.

 

آخرین اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

ارتباط با مدرسه

  • قم / بلوار شهید دل آذر / کوچه 20
  • دفتر مدیریت: 02537225424
  • معاونت تهذیب: 02537226685
  • نگهبانی: 02537226768,9

لینک‌های مفید