اردوی آموزشی-زیارتی طلاب پایه اول

با توجه به شیوع کرونا در شهر مقدس قم و دستور مدیریت محترم حوزه­ها بر تعطیلی مدارس علمیه قم، مدرسه علمیه فاطمی تصمیم به برگزاری اردوی آموزشی برای طلاب پایه اول در شهر مقدس مشهد کردند. اهمیت درس صرف و کم بودن اثر آموزشی در کنار اینکه طلاب از محیط معنوی حوزه دور بوده و در فضای مجازی امکان کار تربیتی نیز وجود ندارد از جمله اسباب برگزاری این اردو بوده است.

این اردو با رعایت نکات بهداشتی و با حضور 27 نفر از طلاب پایه اول، به مدت 28 روز در جوار حرم مطهر امام رضا _علیه­السلام_ برگزار شد. همچنین شش نفر از اساتید و معاونت پژوهش مدرسه نیز در اردو شرکت داشتند که دو نفر از اساتید، به صورت مداوم در کنار طلاب حضور داشته و پیگیر امور تحصیلی و غیرتحصیلی آن­ها بودند.

برنامه های تفریحی مانند والیبال نشسته، پخش فیلم های ارزشی و …. در کنار برگزاری کلاس ها و مباحثات از برنامه های این اردو بوده است که مختصرا به آن اشاراه خواهد شد.

کلاس­ها

برنامه­ریزی شد تا طلاب، صرف را تا پایان بخش فعل و نحو مقدماتی را تا اول عوامل جر بخوانند. با توجه به اینکه مقداری از این محدوده را در دوره میثاق و مهرماه خواندند، تصمیم بر این شد که هر روز سه کلاس صرف (دو کلاس درس و یکی کارگاه) و یک کلاس نحو مقدماتی برگزار شود. برای ارتقای سطح کلاس و با توجه به محدودیت زمان اردو، کلاس­ها در گروه­های پنج­نفره تقسیم و تشکیل شد تا دستورات بهداشتی نیز بهتر رعایت شود. لذا طلاب به پنج گروه تقسیم شدند.

مباحثه

با توجه به ضرورت مباحثه در سیر آموزش، نیم ساعت قبل از هرکلاس در نظر گرفته شد که طلاب بدون مباحثه در کلاس حاضر نشوند. اساتید بر مباحثات نظارت داشته و در صورت وجود اشکال، رفع اشکال کرده و مطلب را توضیح می­دادند.

امتحان:هفتگی ارزیابی طلاب و بررسی نقاط ضعف و قوت آن­ها، چهار امتحان هفتگی در این مدت برگزار شد؛ سه امتحان صرف و یک امتحان نحو.

مسابقه علمی: برای تنوع در یادگیری و ایجاد رقابت درسی بیشتر، مسابقه علمی طراحی و برگزار شد. هدف اساسی مسابقه، ترویج کار گروهی و مشارکت در امور تحصیلی بوده است. لذا با توجه به سطح طلاب، به پنج گروه تقسیم شده و در چهار مرحله به رقابت پرداختند؛ مرحله اول و دوم، انفرادی و سوم و چهارم، گروهی بود. هر مرحله در سه سطح ساده، متوسط و سخت طراحی شد که اعضای گروه بعد از مشورت یک سطح را انتخاب می­کردند. در پایان نیز امتیازات محاسبه و از گروه برتر قدردانی به عمل آمد.

 

پشتیبانی: با توجه به شرایط کرونا و برای حفظ سلامت طلاب، غذا با کیفیت مناسب و از آشپزخانه قابل اعتماد تهیه و توزیع شد. علاوه بر وعده­های غذایی، دو میان وعده نیز برنامه­ریزی شد که از طلاب با میوه یا بیسکوییت و… پذیرایی به عمل می­آمد. تهیه دمنوش­های مناسب برای تقویت سیستم بدنی طلاب و پیشگیری از بیماری از دیگر اقدامات صورت گرفته توسط پشتیبانی اردو بوده است.

برنامه ­های تفریحی: با توجه به تعطیلی مراکز تفریحی به دلیل شیوع کرونا، پشتیبانی اردو برای حفظ روحیه و نشاط طلاب، اقدام به طراحی بازی­های مختلف در محیط حسینیه کرد. لذا روزانه و در وقت مشخص، طلاب به بازی­هایی مانند: ادابازی، والیبال نشسته، وسطی، هفت­سنگ، مافیا و… مشغول می­شدند. تماشای فیلم­های ارزشی نیز از دیگر تفریحات طلاب در این دوره بوده است.

آخرین اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

ارتباط با مدرسه

  • قم / بلوار شهید دل آذر / کوچه 20
  • دفتر مدیریت: 02537225424
  • معاونت تهذیب: 02537226685
  • نگهبانی: 02537226768,9

لینک‌های مفید